.

WSZYSTKO DLA PIŁKARZY



Podnieś swoje umiejętności piłkarskie !

porady, diety, ćwiczenia, treningi dla piłkarzy - wszystko za darmo! Wszystko dla Ciebie!

Kontuzja kolana

To bez wątpienia jeden z najpoważniejszych urazów, jakich może doznać piłkarz. Nigdy nie lekceważ bólu kolana, gdyż każdy, czy to spowodowany uderzeniem w nie, nagłym skręceniem, czy też meczowym wysiłkiem, oznacza kłopoty. Bolącego kolana pod żadnym pozorem nie próbuj "rozchodzić, rozbiegać, rozruszać". W ten sposób możesz pogorszyć swój stan. Po prostu jak najszybciej przyłóż lód na całą powierzchnię kolana, ale nie bezpośrednio do skóry (najlepiej przez szmatkę, ręcznik) oraz unieruchom ten staw i zgłoś się do lekarza, najlepiej ortopedy.
Oto wszystko, co powinno Cię zainteresować:





Budowa: Kolano to staw, który zbudowany jest z rzepki, łąkotek oraz licznych więzadeł. Dla ciekawych, jak to wszystko wygląda: kliknij tutaj


Diagnoza kontuzji: Aby jednoznacznie stwierdzić rodzaj urazu kolana, lekarz zaleci Ci wykonanie rezonansu magnetycznego. Czasem potrzebna będzie również artroskopia (rodzaj zabiegu, trwający od pół do półtorej godziny, podczas którego do stawu kolanowego wprowadzana jest kamera oraz narzędzia operacyjne. W tym celu wykonywane są małe nacięcia na skórze, po których pozostaną niewielkie blizny)

Najczęstsze urazy kolana:
  • pęknięcia łąkotek -  Łąkotka nie podlega samoistnej regeneracji. Uraz leczony jedynie drogą operacyjną, poprzez zszycie pękniętej łąkotki, bądź wycięcie jej fragmentu. Wymagana jest również pooperacyjna rehabilitacja. Ta kontuzja oznacza około 8 tygodni (od operacji) przerwy w uprawianiu sportu
  • naciągnięcia więzadeł - nie wymaga operacji. Warto jednak skorzystać z dobrej rehabilitacji.
  • skręcenia - są niegroźne, jeśli nie doszło do uszkodzeń więzadeł. Wymagają kilkutygodniowej przerwy. Obejdzie się bez operacji.
  • zerwanie więzadeł pobocznych (piszczelowego lub strzałkowego) - często ten uraz również nie wymaga interwencji chirurgicznej. Więzadła poboczne potrafią same się zrosnąć. Kontuzjowany jest jednak zmuszony unieruchomić staw kolanowy na kilka tygodni. Zdarza się jednak, że takie leczenie nie jest skuteczne i ostatecznym rozwiązaniem jest operacja.
  • zerwanie więzadeł krzyżowych przednich - największe utrapienie piłkarzy. Wymaga operacji. Zawsze! Bez wyjątków! Kontuzja bardzo ciężka w leczeniu i równie bolesna. Wiążę się z miesiącami spędzonymi na żmudnej rehabilitacji poprzedzonej operacją, w czasie której lekarz ortopeda, wykonujący zabieg, najczęściej wycina kawałek mięśnia pół-ścięgnistego z Twojego mięśnia czworogłowego (duży mięsień powyżej kolana) i umieszcza go w miejscu usuniętego wcześniej zerwanego więzadła. Przez dwa tygodnie po operacji wymagane jest chodzenie o kulach. Powrót do sportu jest możliwy pomiędzy 6 a 9 miesiącem po operacji. Czas ten zależy od stopnia odbudowania mięśni, otaczających kolano, gdyż po operacji ulegają one wyraźnemu zanikowi. Odbudowa odbywa się stopniowo w późniejszych miesiącach rehabilitacji (początkowo rehabilitacja polega na zwiększaniu kąta zgięcia i wyprostu kolana) Zdarza się jednak, że powrót do sportu po tej kontuzji jest niemożliwy ze względu na niestabilność zoperowanego kolana.
Kontuzje kolana mają najczęściej charakter łączony (dochodzi jednocześnie do urazu np. łąkotki i więzadeł). Sama operacja nie gwarantuje udanego powrotu do sportu. Kluczem do sukcesu, czyli powrotu do pełnej sprawności jest przede wszystkim sumienna, długotrwała rehabilitacja oraz pozytywne nastawienie.

Porady: Jeśli doznałeś już kontuzji kolana, uzbrój się w cierpliwość lub pieniądze.... Na rezonans magnetyczny czeka się czasem ponad pół roku. To samo tyczy się artroskopii. Rehabilitacja w publicznym zakładzie rehabilitacyjnym (na tzw. fundusz) również wymaga oczekiwań. Nawet dwutygodniowych. Paradoks polega na tym, że rehabilitację z wykwalifikowaną kadrą powinno rozpocząć się jak najszybciej po operacji. Nawet na drugi dzień. Można jednak skorzystać z usług prywatnych gabinetów. Obędzie się bez miesięcy oczekiwań aczkolwiek będzie to słono kosztować... Za wykonanie rezonansu zapłacimy, w zależności od rejonu Polski, ok. 600 zł
Zabiegi artroskopii, szycia łękotek, bądź rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich to bardzo kosztowne rzeczy. Ich ceny zależą od poziomu uszkodzeń kolana oraz od poziomu prestiżu lekarza, który operację będzie wykonywał. Z reguły wahają się od 5 tys. do nawet 20 tys.  Po operacji będziesz musiał zaopatrzyć się również w ortezę (koszt około 200 zł). Jest to przyrząd, służący do unieruchomienia zgięcia kolana poza wyznaczony kąt, określony przez rehabilitanta, który swoją drogą też powinien być dobry. Dobry znaczy drogi... Za prywatne wizyty u dobrego rehabilitanta zapłacimy jednorazowo około 80 zł.

Powiesz mi, że przecież jesteś ubezpieczony, więc należy Ci się odszkodowanie. Zgadzam się! Można się jednak o nie starać dopiero po zakończonej rehabilitacji. Dokładny opis, gdzie i jak starać się o odszkodowanie, pojawi się już niedługo na naszej stronie.

2 komentarze:

  1. W leczeniu różnych chorób, schorzeń i kontuzji może pomóc komora normobaryczna. Tutaj https://normobaric.com.pl/ znajdziesz bardzo dobrą ofertę. Możesz się tam spokojnine umówić na sesje tlenowe. Z tego co wiem może z nich korzystać każdy! Nawet dzieci i seniorzy!

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, urazy kolan i stawów skokowych to najgorsze kontuzje dla piłkarzy, niestety często kończą się zabiegami operacyjnymi i długą rehabilitacją. Potem trzeba pracować o powrót nie tylko do pełnej sprawności ale i do formy.

    OdpowiedzUsuń