.

WSZYSTKO DLA PIŁKARZY



Podnieś swoje umiejętności piłkarskie !

porady, diety, ćwiczenia, treningi dla piłkarzy - wszystko za darmo! Wszystko dla Ciebie!

Koncentracja i dobre nastawienie podczas gry!

Bądź pewny siebie!

Gdy grasz przeciwko słabszej (teoretycznie) drużynie, od razu czujesz się pewny siebie, prawda? Jest to ważne, ponieważ
jesteś pewny zarówno swoich jak i zespołowych umiejętności. Lecz zastanów się jak grasz w wielkich meczach, przeciwko silniejszym (teoretycznie!) zespołom? Albo jak idzie ci podczas meczów fazy pucharowej, gdy jesteś oglądany przez swoją rodzinę i znajomych, którzy siedzą na trybunach pośród wielkiego tłumu? Oczywiście, może to być dla Ciebie stresujące. Mimo wszystko postaraj się myśleć w ten sposób: Wszyscy ci ludzie wspierają mnie i chcą, żeby dobrze mi poszło. Wiedzą, że dobrze Ci pójdzie i są bardzo dumni z tego, że dzięki swojej determinacji dotarłeś aż tutaj. Myśl więc pozytywnie! Zdecydowanie ułatwi Ci to grę. Jeśli czeka cię mecz z trudnym rywalem i wiesz, że będzie to ciężkie spotkanie, uspokój się. Oczywiście nie chodzi o branie proszków nasennych. Po prostu graj mądrze i nie próbuj wykraczać poza swój potencjał. Oznacza to powrót do podstaw: właściwe podania, granie w stronę w którą się patrzysz, granie na jeden i dwa kontakty, wychodzenie na pozycję, drybling tylko na połowie rywala, unikanie gry przez środek boiska. Podniecenie może sprawić, że wszystko potoczy się zupełnie nie po Twojej myśli. Kiedy jesteśmy podnieceni grą, czasami gramy zbyt indywidualnie. Chcemy jak najlepiej, ale efekt bywa przeciwny do zamierzonego. Grając w ten sposób możesz znaleźć się w centrum uwagi i zaniedbać drużynowy aspekt gry. Przez to, całkowicie niepotrzebnie, możesz starać się wykonać niebezpieczne długie podanie, albo rozpocząć drybling na swojej połowie boiska. Mówiąc wprost - będziesz grał ryzykownie, gdy dasz się ponieść swoim nerwom i podnieceniu. Musimy zapobiegać takim sytuacjom. Jak? Trzeba odciąć się od heroizmu i bohaterskich postaw. Pomyśl co robisz dobrze i skup się na tym, zamiast szukać nowych ruchów i technik, w których nie czujesz się najpewniej. Jeśli coś nie idzie po myśli zespołu nie bierz wszystkiego na swoje barki. Zamiast tego poproś o radę trenera aby ten, widząc cały plac gry z boku, podpowiedział Ci, w jaki sposób możesz stać się bardziej pożyteczny dla swojego zespołu. Powinieneś wyrównać swoją grę i skupić się na dobrym, prostym futbolu oraz ustawieniu na boisku. Pamiętaj, że jesteś częścią zespołu. Nie ma miejsca na osobiste zemsty na boisku. Gdy jesteś rozemocjonowany, musisz nauczyć się chodzić po cienkiej linii między pewnością siebie, a przekombinowaniem. Człowiek pewny siebie to taki, który wie co może i czego nie może zrobić. Zna swoją wartość. Wie, kiedy podjąć ryzyko. Jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli, podnieś się i przygotuj ponownie. Wspomóż także dobrym słowem swoich kolegów z drużyny.

Skoncentruj się!


Błędy, zwłaszcza te proste i niewymuszone, potrafią być denerwujące! Kiedy jesteśmy sfrustrowani, czasami robimy głupie rzeczy. Przykładowo niepotrzebnie faulujemy rywala. Możemy też złapać niepotrzebną kontuzję, gdy niezręcznie staramy się odebrać piłkę albo wykonujemy zbyt agresywny odbiór....Pamiętaj, że często stajemy się sami dla siebie najgorszymi przeciwnikami. Jeśli popełniamy błędy, mamy tendencję do obwiniania siebie. Zapomnij o popełnionych błędach i graj dalej. Wróć do gry odbierając piłkę, albo skutecznie blokując strzał/podanie. Ciężka praca eliminuje nasz strach. Pamiętaj jednak aby grać stosownie do swoich umiejętności, jeśli nie będziesz tego robił, wkrótce okaże się, że zdenerwujesz się jeszcze bardziej. Dopilnuj aby Twoi partnerzy także byli skupieni. Jeśli widzisz, że komuś gra po prostu nie idzie, postaraj się dodać mu pewności siebie oraz podbudować jego morale poprzez jakiś miły gest. Poklepanie po plecach, dobre słowo - to może mu bardzo pomóc. Zobacz, co robią Twoi koledzy i zachowuj się zgodnie z ich ustawieniem na boisku. Komunikujcie się na boisku. Siłą zespołu jest psychika! Odkąd w piłce nożnej strzelanych jest coraz mniej goli, niezwykle istotne staje się zachowanie po strzeleniu lub utracie bramki. Zespół, który traci bramkę, może się łatwo podłamać. Równie szybko jest w stanie podnieść się po jego strzeleniu. Takie sytuacje budzą niesamowite emocje, mogące zaskakująco zmienić tempo gry. Wielu trenerów i ekspertów uważa, że pierwsze 5 minut każdej połowy oraz pierwsze 5 minut po strzeleniu bramki to najważniejsze chwile meczu. Zespoły, które tracą bramkę i poddają się, w efekcie często tracą kolejne gole. Tak samo działa to w drugą stronę. Drużyna, która strzeli bramkę w przypływie euforii rzuca się z kolejnymi atakami po to aby dobić przeciwnika. Świetnym przykładem drużyny grającej z pewnością siebie jest Manchester United. Często strzelają oni gole w ostatnich minutach, kiedy wydaje się, że wszystko jest już stracone. Jest to zespół, który zawsze gra z wiarą w zwycięstwo aż do końcowego gwizdka.

Myśl...

Czy w pełni używasz swojego mózgu podczas gry? Jeśli popełniasz proste błędy, możliwe, że Twój umysł nie jest skoncentrowany na grze. Niezależnie od tego czy przygotowujesz się do maratonu, meczu piłkarskiego, czy golfa, to co masz w tym momencie w głowie może poprawić lub pogorszyć Twój występ. Rzeczy, które Ci pomogą to: zwiększona koncentracja i skupienie, kontrolowanie emocji, pewność podczas zmagania się z wyzwaniami.


...ale JAK? 

Przygotowanie mentalne bazuje na czterech głównych technikach. Są to: relaksacja, wyobrażenie, wyznaczanie celów oraz pozytywne myślenie.
Relaksacja- Proste techniki relaksacyjne umożliwiają Ci pokonanie lęku i napięcia podczas prób koncentracji i skupienia. Weź parę głębokich oddechów tuż przed swoim występem. Uśmiechnij się, gdy Twoje nerwy zaczną Cię szarpać. Dobry byłby jakiś kawał, który rozluźni atmosferę. Spowolnij. Uspokój się. Poczuj się dobrze sam ze sobą. Pamiętaj o tym, że kochasz tę grę. Skup się na tym, co dzieje się w tym momencie, a nie na błędach, które można popełnić.
Wyobrażenie-  może być to bardzo silne narzędzie podczas zwiększania pewności siebie. Wyobraź sobie siebie, uprawiającego sport – odpowiednio ubranego, słyszącego to co możesz słyszeć i czującego to, co możesz czuć w czasie gry. Wyczuj swoje mięśnie i emocje. Wyobraź sobie, że jesteś pewny siebie i masz umiejętności potrzebne do wygrania meczu. Pozwól, aby rozpraszające Cię myśli i odczucia odpłynęły w dal. Jeśli zobaczysz, że coś robisz niepoprawnie, zmień bieg wydarzeń swojej wyobraźni. Powtarzaj sobie w głowie obraz, którego chciałbyś doświadczyć w rzeczywistości. Pewność siebie, którą otrzymasz podczas tych ćwiczeń i prób, bardzo pomoże Ci w utrzymaniu szczytowej formy wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne.
Wyznaczanie celów- Wyznaczanie celu pomoże Ci w zwiększeniu motywacji oaz zapewni Ci pragnienie jego osiągnięcia – prowadzi to do większej pewności siebie. Działasz, ponieważ masz określony cel i wychodzisz na boisko żeby go osiągnąć. Staraj się łączyć długo i krótkoterminowe cele. Wykorzystuj do tego Twoje najlepsze walory. Jeśli będziesz myślał o swoim celu, Twój mózg spowoduje, że automatycznie zaczniesz podejmować decyzje, które bezpośrednio Cię do niego przybliżają. Pamiętaj aby wyznaczone cele były realistyczne!
Pozytywne myślenie - Negatywne myśli kłócą się z koncentracją i pewnością siebie. Mantry typu „Traf w bramkę” albo „Pamiętaj, aby trafić w piłkę”, mogą tylko spowodować, że stanie się to, czego chcesz uniknąć. Nie krzywdź się w ten sposób. Po prostu zdaj sobie sprawę z tego, co możesz zrobić. Twój przeciwnik to taki sam człowiek jak ty !!!. Powtarzaj sobie pozytywne zdania podczas meczu. Jeśli popełnisz błąd, potraktuj go jako przypomnienie tego, że musisz się bardziej skoncentrować. Skup się na tym co robisz dobrze oraz na zmianach, które mogą polepszyć Twoją grę. Pozytywne myślenie prowadzi do pewności siebie, skupienia i wewnętrznego spokoju. Są to bardzo ważne czynniki, które pomogą Ci w stopniowym przejęciu kontroli nad grą.

http://www.szkolapilki.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz